Gayrimenkul Sektöründe Sınır Ötesi Yatırımlar Ve GYO’ların Küreselleşmesi Konferansı

GYODER tarafından 3 Ekim tarihinde Çırağan Sarayı'nda düzenlenen Konferans’a katılmak üzere İstanbul’a gelen dünyaca ünlü gayrimenkul yatırım ustası Samuel Zell’i dinlemek üzere ekonomiye hareket getiren, piyasaları canlandıran gayrimenkul yatırımcılarıyla, profesyoneller, finansörler ve karar vericiler bir araya gelmişlerdir.


TEB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Canevi’nin oturum başkanlığını üstlendiği konferansta global trendler, GYO’ların küreselleşmesi, gayrimenkul sektöründe global sermaye akışı ve yükselen pazarlar gibi konular Samuel Zell tarafından ele alınmıştır.
Özellikle tamamı halka açık olan ve ABD’nin en büyük ofis stokunu portföyünde bulunduran pek çok sayıda şirketin Yönetim Kurulu Başkanı olan ve uluslararası piyasalarda söz sahibi pek çok şirketin de danışmanlığını yapan Samuel Zell’in Türkiye’ye göstereceği ilgi ile ABD’li firmaların yönünün Türkiye’ye çevrilmesine katkıda bulunması hedeflenmiştir.
Gayrimenkul sektöründe ABD ve dünyanın en etkili isimleri arasında bulunan Samuel Zell, Türkiye'nin Meksika ve Brezilya'nın ardından en hızlı gelişen piyasa olduğunu söyleyerek, bu tür piyasalarda yoğun bir talep olduğunu kaydetmiştir. ABD'de, 300'ün üzerinde Gayrimenkul yatırım ortaklığı ve 500 milyar doları üzerinde aktif büyüklüğü olan NAREIT'in 2 yıl boyunca başkanlığını da yapan Zell, yabancı yatırımcının Türkiye'ye gelmesi için önerilerde bulunmuştur. İzleyenler tarafından soru yağmuruna tutulan Zell’in ardından kürsüye çıkan Toplu Konut İdaresi Başkanı Sayın Erdoğan Bayraktar yapılan çalışmalar hakkında bilgi vermiştir. Organizasyon GYODER üyeleri ve gayrimenkul sektörü temsilcilerinin katıldığı iftar yemeği programıyla sona ermiştir.