MIPIM 2022 GYODER İstanbul Pavilyonu

Gayrimenkul sektörünün çatı kuruluşu GYODER olarak, Türkiye gayrimenkul sektörünü dünyada hak ettiği konuma ulaştırmak adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunun bir adımı olarak Avrupa’nın en prestijli gayrimenkul fuarlarından MIPIM 2022’de bu sene en görünür ve etkin alanlarından birinde Türkiye gayrimenkul sektörünü GYODER İstanbul Pavilyonu ile temsil etmiş olmanın gururunu yaşıyoruz. 

MIPIM 2022 Gayrimenkul Fuarı’nda GYODER Istanbul Pavilyonu T.C. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Murat Kurum ve T.C. Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Nureddin Nebati’nin katılımı ile açıldı.

GYODER'in 16 Mart, Çarşamba günü Carlton Beach Club, Cannes'da uluslararası fonlar ve yatırımcıları bir araya getirerek, Türkiye'deki yatırım fırsatlarını aktardığı yabancı yatırımcılar kahvaltısı, toplam hacmi 500 milyar doları bulan 60’ın üzerinde üst düzey uluslararası yatırımcı, fon ve geliştiricisinin katılımı ile gerçekleşti. 

Yatırımcı kahvaltısında Amerikalı stratejist ve siyaset bilimci Dr. George Friedman Jeopolitik Öngörüler: Dünyada Değişen Güçler ve Türkiye’nin Konumu adlı bir sunum gerçekleştirdi. Aynı zamanda Avrupa ve Asya’daki güncel gelişmelere de değindi. Organizasyona davet edilen yabancı yatırımcılara Türkiye hakkında bilgi sahibi olmaları adına, PwC Türkiye’nin GYODER için özel hazırladığı MIPIM’de ilk defa açıklanan “Mekansal Bakış Açısıyla Türkiye'de Gayrimenkul Yatırımının Yükselen Alanları” raporu paylaşıldı. Rapor, küresel karşılaştırmalı analiz ve öne çıkan trendler ışığında Türk gayrimenkul sektörünün mevcut görünümünü ortaya koyarken, alternatif alan ve temalarla sektörde potansiyel yatırımcı fırsatlarını içeriyor. Ayrıca EY (Ernst&Young) Türkiye katkılarıyla hazırlanan “Potansiyel Yatırım Fırsatları Türkiye” adlı proje kataloğu da yine kahvaltıda yatırımcılar ile paylaşıldı.

Tüm fuar boyunca 4T olarak tanımladığımız ana vizyonumuz çerçevesinde Tasarım, Teknoloji, Toplum ve Tabiat konularında “Istanbul Talks” çatısı altında paneller gerçekleştirerek ve deneyimli konuşmacıları misafir ederek bu konulardaki öncü duruşumuzu sergiledik.

Ayrıca MIPIM 2022’de GYODER olarak fuarda iki önemli anlaşma imzaladık. Miami’nin en büyük lokal sektörel derneği olan ve 50 bin gayrimenkul profesyonelini temsil eden Miami Association of REALTORS (Miami Gayrimenkul Derneği) ile imzaladığımız işbirliği anlaşması ile yurtdışına açılım hedefimiz doğrultusunda önemli bir adım attık. Ayrıca İngiltere’nin önde gelen şirketleri ve başarılı girişimcilerini bir araya getiren, üyelerini desteklemek, girişimci faaliyetleri teşvik etmek üzere çalışmalar yürüten The Institute of Directors (IoD) ile de bir anlaşma imzaladık. Her iki dernekle de yapılan iş birliği anlaşması Türkiye’nin sektörel olarak yeni pazarlarda etkin olması ya da ülkemizdeki fırsatlar için birlikte çalışma olanağı yaratacak.

MIPIM 2022’yi hedeflediğimiz şekilde geçirmemizi sağlayan tüm paydaşlarımızın, sponsorlarımızın kıymetli desteklerine teşekkür ederiz.